כמה זמן לוקח לקבל היתר בניה?

כמה זמן לוקח לקבל היתר בניה?

כמה זמן לוקח לקבל היתר בניה?

היתר בניה הינו השם של רשיון הבניה המוענק על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבניה. היתר בניה נצרך במקרים בהם רוצים לבצע שינויים מבניים בבית או בבניין שלכם, או לחלופין לבנות בית או בניין חדשים.

איך מגישים בקשה לקבלת היתר בנייה

בקשה להיתר בניה מוגשת באמצעות איש מקצוע כגון אדריכל. לא ניתן להגיש בקשה להיתר בניה ללא עזרה מאיש מקצוע מפני שהגשת הבקשה צריכה לכלול תיאור מפורט של תכנית הבניה ואישורי בעלות על הקרקע. לאחר מכן, הוועדה תאשר את התכניות, תפסול את התכניות או תוסיף הערות ותחזיר אותם לאדריכל כדי שיתקן את התכניות בהתאם להערות שלהם. ישנם גופים רבים המעורבים באישור בקשה להיתר בניה כגון מכבי אש, וועדת תכנון עירוני וועדה משפטית- ולכן לעיתים לוקח זמן רב לקבל את כל האישורים שלהם. 

כמה זמן זה לוקח?

קבלת היתר לתוספת בניה לוקחת בממוצע בין חצי שנה לשנה. קבלת היתר בניה לבניית בית חדש אורכת אף יותר מזה ונעה בין עשרה חודשים לשנה וחצי. זמן האישור לפרוייקטי בניה מורכבים נע בין שנתיים לארבע. לא ניתן לנבא את משך הזמן בין הגשת הבקשה לאישורה כיוון שהוא תלוי בכל כך הרבה גורמים. 

יש אזורים בארץ בהן הוועדות עמוסות בבקשות רבות ולכן אישור בקשה אורך בהן זמן רב יותר מאשר באזורים אחרים.באיזור המרכז לרוב לוקח יותר זמן להוציא אישור בניה מאשר בירושלים או במרכז. להמחשת ההבדל, בתחילת 2019 רמת גן הובילה בזמן הלוקח להוציא היתר בניה עבור פרוייקט מורכב- עם זמן המתנה של כמעט ארבע שנים בממוצע. לעומת זאת, בירושלים זמן ההמתנה הממוצע היה מעט פחות משנתיים וחצי. 

בניה קלה- ללא צורך בהיתר בניה

מאז חוק הפרגולות ב2014, ישנה אופציה לבנייה מסויימת ללא צורך בהיתר בניה. בניה זו היא בניה ארעית מחומרים קלים כגון אלומיניום, גבס ועץ. ניתן לשים גג אלומיניום על מרפסת או לבנות פרגולה בקלות ובמהירות ללא צורך בהתמודדות עם הבירוקרטיה של וועדות התכנון והבניה. 

אבל, לא כל בנייה קלה פטורה מהיתר בניה ולכן מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע המכירים את התחום. ייתכן ותיאלצו להגיש בקשה להיתר בניה גם אם הבניה תיעשה באמצעות חומרים קלים, לדוגמא, במקרים בהם הבניה משנה את המבנה הפנימי של הדירה. 

 

רוצים לקבל מידע נוסף? צרו איתנו קשר.

שיפוץ בית
Uncategorized

שיפוץ בית

תהליך שיפוץ הבית שיפוץ בית הוא תהליך ארוך שמצריך חשיבה ותכנון מראש. שיפוץ בית יכול

קרא עוד »
Scroll to Top